Aronija je postala super hrana, u poslednje vreme, zbog niskog sadržaja kalorija i visokog sadržaja vitamina, minerala, antioksdanasa i dijetnih vlakana. Aronija, koju još nazivaju i sibirska borovnica je vrlo bogata antioksidansima. Smatra se da sadrži više antioksidativnih materija nego borovnica, kupina, malina ili crna ribizla.

Plodovi aronije sadrže i vitamine: A, C, B2, B6, E… i minerale: kalijum, kalcijum, gvožđe, mangan, molibden, jod, fosfor. Takođe i zaštitne materije: celulozu, tanine, pektine, flavonoide, antocijane…

U poslednje vreme aronija je postala vrlo interesantna zbog svojih brojnih zdravstvenih koristi. Crni bobičasti plod aronije ima više zaštitnih materija od borovnice ili brusnice, kao i od poslednjeg hita industrije suplemenata akai bobica. Najbolje je to što možete imati i u svojoj bašti žbun ove biljke i uživati u blagodetima njenih plodova.

Aronija je izuzetno bogata antioksidansima, koji štite ćelije od oštećenja i sprečavaju nastanak i razvoj bolesti. Sadrži puno flavonoida, koji pomažu organizmu u borbi protiv virusa, materija koje mogu izazvati rak, raznih alergena. Aronija sadrži i visoke doze hininske kiseline, koja sprečava urinarne infekcije.

aronija

Aronija se najviše koristi zbog svojih lekovitih svojstava:

  • Pozitivan uticaj na cirkulaciju i srce – poboljšava cirkulaciju krvi, čini krvne sudove jačim i sprečava razvoj srčanih oboljenja. Slobodni radikali su uzročnici mnogih oboljenja, a bobice aronije mogu da spreče stvaranje slobodnih radikala i time da spreče bolesti kao što je dijabetes ili oboljenja srca i krvnih sudova.
  • Sprečava urinarne infekcije – kao i brusnica i aronija je odličan borac protiv urinarnih infekcija, prema nekim stručnjacima čak jača od brusnice.
  • Smanjuje povećan krvni pritisak – aronija može da održi pritisak u normalnim vrednostima
  • Sprečava virusna oboljenja – ako konzumirate bobice aronije nećete biti izloženi prehladi i gripu.
  • Sprečava rak debelog creva – za ovu vrstu raka je potvrđeno pozitivno dejstvo aronije u sprečavanju nastanka raka.
  • Smanjuje pojavu ateroskleroze – tačnije nakupina masti na zidovima krvnih sudova, koji smanjuju promer krvnog suda i mogu dovesti do potpunog začepljenja krvnog suda.

Bobice aronije imaju oštar i kiseo ukus, koji se nekima sviđa, a drugima ne, posebno jer sadrže malo šećera. Ipak, sem što se mogu jesti sveže bobice aronije možete pomešati sa jogurtom i dobiti ukusan ljubičasto prebojen voćni jogurt. Od aronije se pravi sok, koji može da se čuva duži vremenski period. U sok se često dodaje šećer, da bi bio prijatniji za piće. Aroniju možete koristiti u receptima za kolače i druge poslastice, umesto jagoda, borovnica ili brusnica. Od nje se može praviti i džem, slatko ili kompot.

Aronija sadrži oksalnu kiselinu, koja se inače nalazi u voću, povrću i žitaricama. Osobe koje su sklone nastanku bubrežnih kamenaca (oksalatnih kamenaca) ne treba da preteruju sa aronijom, jer oksalna kiselina može formirati kristale u mokraći i dovesti do stvaranja peska ili kamena. Zato se ovim osobama savetuje, kao i inače adekvatan unos vode, radi normalnog izlučivanja urina iz organizma.

Nekoliko studija je pokazalo da sem brojnih lekovitih svojstava koja ispoljava, bobice aronije mogu pomoći i u regulaciji telesne težine. Što je još zanimljivije, izgleda da aronija sprečava nakupljanje masti oko stomaka, baš tamo odakle ih je najteže izgubiti.

Prilično je lako gajiti aroniju u sopstvenoj bašti, samo ako imate još malo slobodnog mesta. Aronija nije komplikovana za održavanje, a zreo žbun može dati do 17 kg ploda, što je sasvim dovoljno da obogatite svoj jelovnik ovom super hranom.