Šta je artritis?
Artritis u bukvalnom prevodu znači upala zglobova i može zahvatiti zglobove u bilo kom delu tela. Zglob je mesto na kome se spajaju dve ili više kostiju, kao što je rame, koleno, članak. Zdravi zglobovi su obavijeni sunđerastim materijalom kao što je hrskavica. Sam zglob je obavijen sinovijalnom membranom, koja stvara sinovijalnu tečnost i na taj način smanjuje trenje u zglobu. Upaljen zglob zahvaćen artritisom postaje bolan, otečen, crven, ugrejan, ukočen ili čak može da se razvije jak bol koji onemogućava kretanje.
Artritis je opšti naziv za više od 100 oboljenja, koja su povezana sa upalom zglobova. Tri najčešća oblika artritisa uključuju: osteoartritis, reumatoidni artritis i giht. Artritis (upala zglobova) je jedno od najčešćih oboljenja u opštoj populaciji, a polovina obolelih je starija od 65 godina. Artritis je često hronično oboljenje.
Oblici artritisa
Mada ima preko 100 različitih oblika oboljenja koja se nazivaju artritisi, najčešći su osteoartritis, reumatoidni artritis i giht.
Osteoartritis je najčešći vid artritisa. Obično zahvata hrskavicu, a vremenom može dovesti i do oštećenja hrskavice, u ekstremnim slučajevima hrskavica se može potpuno oštetiti, pri čemu ništa ne smanjuje trenje između dve kosti koje čine zglob. Ovakvo stanje se karakteriše bolom, oticanjem, a nekad i nepokretnošću. Osteoartritis se može javiti u bilo kom zglobu, ali najčešće zahvata zglobove koji nose najviše telesne težine, a to su kolena, kukovi, stopala, ali i šake, donja leđa i vrat.
Reumatoidni artritis je hronično inflamatorno oboljenje koje ne pogađa samo zglobove, nego može napasti i kožu, pluća, oči, krvne sudove. Klasifikuje se kao autoimuno oboljenje, imuni sistem sam napada ćelije u zglobovima, jer počinje da ih doživljava kao strane ćelije, što dovodi do oticanja, crvenila, ukočenosti i gubitka funkcija. Osim toga, osobe sa reumatoidnim artritisom mogu biti umorne i imati groznicu. Reumatoidni artritis se javlja simetrično, što znači da ako je zahvaćeno levo koleno, onda će i desno koleno biti zahvaćeno.
Giht je jedno od najbolnijih reumatoidnih oboljenja, a često počinje naglom epizodom bola, oticanja i ukočenosti u zglobu, koji može biti topao na dodir i crven. Giht se javlja kada organizam ne može da eliminiše mokraćnu kiselinu. Pre napada, formiraju se kristali mokraćne kiseline u vezivnom tkivu zglobova. Vremenom dolazi do upale na mestima gde se stvaraju kristali mokraćne kiseline. Giht je često izazvan stresnim događajima, alkoholom, lekovima, pojavom drugih oboljenja i često zahvata zglobove u donjem delu tela: zglobove pete, članke nogu i zglobove nožnih prstiju.
Šta je reumatoidni artritis?
Reumatoidne bolesti se karakterišu upalom (crvenilo, toplota, oticanje, bol) i gubitkom funkcije jedne ili više vezivnih ili potpornih struktura u organizmu. Naročito pogađa: zglobove, tetive, ligamente, kosti i mišiće. Česti simptomi su bol, oticanje i ukočenost. Neka oboljenja zahvataju i unutrašnje organe. Postoji preko 100 reumatskih oboljenja. Mnogi ljudi koriste reč artritis da bi označili reumatsko oboljenje. Ipak, artritis doslovno znači upala zglobova. Mnogo različitih vrsta artritisa čine samo deo reumatskih oboljenja. Neka reumatska oboljenja pogađaju vezivna tkiva, druga su autoimuna (javljaju se kada imuni sistem krene sam da napada ćelije organizma, jer ih doživi kao strane ćelije).
Primeri reumatoidnih oboljenja:
- Osteoartritis – je najčešći tip artritisa. Kod osteoartritisa dolazi do oštećenja hrskavice, koja se postepeno stanjuje, a vremenom može i potpuno da se uništi. Osteoartritis dovodi do bola u zglobu i ukočenosti. U krajnjim slučajevima dolazi do nepokretnosti kada bolest pogodi kičmu ili zglobove koji nose telo (kukovi, kolena).
- Reumatoidni artritis – je upala sinovijalne membrane, koja obavija zglob, a dovodi do bola, ukočenosti, otoka, oštećenja zglobova i smanjenja funkcije zglobova. Upala najčešće pogađa zglobove ruku i stopala i simetrično se javlja u organizmu. Na osnovu ove simetrije reumatoidni artritis se razlikuje od drugih oblika artritisa. Smatra se da 1% populacije pati od reumatoidnog artritisa.
- Fibromialgija – je hronično oboljenje koje izaziva bol u potpornim mišićima oko kostiju i zglobova. Bol, ukočenost, lokalizovana napetost u mišićima, posebno vrata, kičme, ramena i kukova. Pacijenti mogu biti umorni i loše spavati.
- Giht – nastaje kada se mokraćna kiselina kristališe u zglobovima. Kristali dovode do upale, oticanja i bola u pogođenim zglobovima, a to je često nožni palac.
Šta dovodi do reumatoidnog artritisa?
Naučnici izučavaju faktore rizika koji povećavaju mogućnost za nastanak reumatskih oboljenja. Nasledno slaba hrskavica ili ponovljene povrede zgloba povećavaju rizik za nastanak osteoartritisa. Kod reumatoidnog artritisa je neophodna genetska predispozicija, ali se smatra da je potreban i „okidač“ iz spoljašnje sredine koji pokreće razvoj bolesti. Žene češće podležu lupusu, reumatoidnom artritisu, fibromialgiji. Ovo ukazuje da hormoni potencijalno imaju uticaj u nastanku bolesti.