Za šta se upotrebljava glukozamin?

Glukozamin se primenjuje kod:

  • Osteoartritisa
  • Degenerativnih bolesti zglobova
  • Artritisa kolena, lakta, ramena ili kuka
  • Oboljenja temporomandibularnog (viličnog) zgloba

Artritis je glavni uzrok ograničene pokretljivosti i bola, a u terapiji se primenjuju analgetici i antiinflamatorni lekovi. Ovi lekovi smanjuju osećaj bola, ali ne deluju na uzrok slabe pokretljivosti zglobova, pa se oštećenja hrskavice nastavljaju. Hrskavica je glatki, klizav materijal, koji omogućava da dve kosti u zglobu klize jedna preko druge i tako obezbede pokret. Kod artritisa je umnogome izgubljena ova elastičnost hrskavice što izaziva razvoj simptoma bola, upale i slabe pokretljivosti. Studije su pokazale poređenjem glukozamin-sulfata i antiinflamatornih lekova da je dugoročno smanjenje bola više izraženo kod pacijenata koji su uzimali glukozamin sulfat. Artritis kuka se najteže tretira, ali i u ovom slučaju mogu da se postignu poboljšanja.

Kako deluje glukozamin?

Glukozamin doprinosi formiranju i obnavljanju hrskavice. Glukozamin sulfat stimuliše ugradnju sumpora u hrskavicu i sinovijalnu tečnost. Sulfat se koristi za izgradnju glukozaminoglikana koji podstiče fleksibilnost zgloba i omogućava čvršće prijanjanje između kostiju zgloba. Nastajanjem glukozaminoglikana povećava se elastičnost zgloba, što je naročito važno kod starije populacije.

joint-pain1

Kako se uzima glukozamin?

Glukozamin sulfat je veliki molekul i zato je njegovo usvajanje otežano. Primenjuju se doze od 1,500mg dnevno u nekoliko podeljenih doza. Postoje brojni preparati glukozamina ili kombinacija za regulaciju funkcije hrskavica (glukozamin, hondroitin, MSM, đavolja kandža, kolageni peptidi). Preparati koji deluju lokalno (kreme, gelovi), u zavisnosti od stepena apsorpcije, ispoljavaju određeni efekat. Losion u obliku lipozoma pokazuje veće efekte, jer lipozomi lako i brzo prodiru do dubokih slojeva tkiva. Glukozamin se može upotrebljavati istovremeno sa terapijom antiinflamatornim lekovima i analgeticima, koji se uglavnom koriste za regulaciju bola. Pošto rezultati suplementacije nisu trajni, glukozamin se primenjuje kontinuirano radi održavanja funkcije hrskavica. Komercijalni proizvodi najčešće sadrže glukozamin hidrohlorid ili glukozamin sulfat. Smatra se da je glukozamin u obliku sulfata podesniji, jer predstavlja i izvor sumpora. Glukozamin se dobija iz hitina, koji je prirodni polimer koji čini ljušture morskih rakova, kraba, jastoga i drugih ljuskara. Osobe koje su alergične na rakove, puževe, školjke treba da izbegavaju glukozamin poreklom od ljuskara. Vegetarijanci mogu da koriste glukozamin koji je posebno prečišćen, radi odstranjivanja proteina iz školjki i rakova.

U kojim slučajevima se ne sme koristiti glukozamin?

Osobe koje su alergične na rakove, puževe, školjke treba da izbegavaju glukozamin koji vodi poreklo od ljuskara, zbog mogućnosti razvoja alergije. Kod nekih ljudi glukozamin može dovesti do povećanja glukoze (šećera) u krvi, pa je potreban oprez, posebno kod dijabetičara.

Koja neželjena dejstva mogu da se jave pri primeni glukozamina?

Glukozamin sulfat se uglavnom dobro podnosi, ali se mogu javiti neželjena dejstva u želucu, dispepsija i mučnina kod 3% pacijenata. Retko se javljaju vrtoglavica, glavobolje i kožne reakcije, uglavnom kod pacijenata koji imaju aktivan čir na želucu.

Sa kojim lekovima istovremeno ne treba primenjivati glukozamin?

Zabeleženi su retki slučajevi pojave krvarenja kod istovremene upotrebe kombinovanih preparata koji su sadržavali glukozamin sa varfarinom.