Za šta se upotrebljava konopljika?
KONOPLJIKA (Vitex agnus castus) se naziva i divlji biber ili drvo čednosti, jer su je koristili monasi za smanjenje seksualnog nagona, zbog uticaja na hormonski status. Primenjuje se preko 2500 godina za regulaciju menstrualnih poremećaja, a naučna istraživanja potvrđuju ovakvo dejstvo.
Plod konopljike se koristio prvenstveno za regulaciju menstruacije i za smanjenje libida kod žena i muškaraca, a još ga je Hipokrat opisao u 4. veku pre Hrista. Ekstrakt ploda konopljike je odobren za regulaciju menstrualnog ciklusa, PMS-a i bolova u dojkama od strane nemačke komisije E.
Osim kod PMS-a, konopljika se koristi i kod simptoma u menopauzi, često se koristi u kombinaciji sa žalfijom za valunge – napade vrućine koji se javljaju u menopauzi. Primenjuje se kod neplodnosti izazvane poremećajima u lutealnoj fazi (skraćenje post-ovulatornog dela menstrualnog ciklusa), u tom slučaju počinje da daje rezultate posle tri meseca upotrebe.
Kako deluje konopljika?
Mnogi menstrualni problemi su povezani sa smanjenom proizvodnjom progesterona u drugoj fazi menstrualnog ciklusa, koji se naziva i lutealna faza. Usled nedostatka progesterona u ovoj fazi menstrualnog ciklusa dolazi do dominacije estrogena, pa se javlja skraćenje tog perioda ciklusa. Skraćena lutealna faza sa previše estrogena i nedovoljno progesterona dovodi do različitih problema kod žena: obilne menstruacije, prečeste menstruacije ili potpuni izostanak iste. Još jedan hormon, prolaktin (hormon koji utiče na mlečne žlezde) može biti povećan u tom periodu, dovodeći do bola u dojkama, što je karakterističan sindrom PMS-a.
Konopljika ne deluje kao biljni estrogen (fitoestrogen), komponente koje se često koriste za regulaciju ženskog reproduktivnog sistema. Vitex deluje na hipotalamus i hipofizu, male žlezde u mozgu koje kao dirigenti regulišu sve ostale hormone u organizmu. Konopljika dovodi do uspostavljanja ravnoteže u stvaranju estrogena i progesterona. Ona indirektno utiče na povećanje stvaranja progesterona i normalizaciju nivoa prolaktina. Kombinacijom efekata koje izaziva konopljika dolazi do uspostavljanja ravnoteže između estrogena i progesterona. Najčešće se koristi kod PMS-a, obilnih menstruacija, neredovnih menstruacija i slabe laktacije (proizvodnje mleka).
Konopljika pomaže organizmu u uspostavljanju ravnoteže između estrogena i progesterona time što stimuliše proizvodnju progesterona. Ako se uzima kontinuirano tokom nekoliko meseci, pomaže u uspostavljanju hormonalne ravnoteže i smanjenju simptoma PMS-a.
Šta kažu naučna istraživanja?
Kliničke studije u kojima je korišćen ekstrakt konopljike su pokazale smanjenje glavobolje, oticanja dojki, nadutosti, potrebe za slatkišima, osećaja straha, nervoze, depresije, promena raspoloženja posle samo jednog meseca upotrebe. Tinktura konopljike, u dnevnoj dozi od 42 kapi je bila prepisana 2447 žena koje su imale različite menstrualne poremećaje, uključujući PMS. Na kraju studije 31% pacijentkinja je imalo potpuno smirenje simptoma, a 55% značajno poboljšanje simptoma. Dobra podnošljivost preparata je takođe zapažena pri dužini tretmana od 5 meseci do 9 godina, u nekim slučajevima. Kod samo 2,3% ispitanica javila su se neželjena dejstva i to najčešće: depresija, gastrointestinalne smetnje, glavobolja, dijareja, mučnina, svrab, osip, akne, nesanica, dobijanje težine, neredovna menstrualna krvarenja.
Kliničke studije o upotrebi konopljike kod PMS-a pokazuju dejstvo na: glavobolje, napetost u grudima, nadutost, umor, želju za slatkišima, osećaj straha, iziritiranost, depresiju, promene raspoloženja.
U jednoj studiji 100 dojilja je koristilo konopljiku, pri čemu je došlo do značajnog poboljšanja u protoku i oslobađanju mleka u poređenju sa placebom. Konopljika se tradicionalno koristi prvog dana posle porođaja i narednih deset dana, samo ukoliko ima nekih problema sa proizvodnjom mleka.
Kako se uzima konopljika?
U malim dozama 120mg dnevno, stimuliše se proizvodnja prolaktina, dok velike doze 240-480mg smanjuju proizvodnju prolaktina. Različiti oblici i koncentracije preparata konopljike se različito i primenjuju. Obično se uzima u jednoj dnevnoj dozi, odmah ujutru po ustajanju. Konopljika ne daje rezultate odmah, već je potrebno uzimati izvesno vreme da bi se ispoljili efekti. Prosečno vreme terapije je šest meseci.
U kojim slučajevima se ne sme koristiti konopljika?
Ne preporučuje se trudnicama i ženama koje žele da zatrudne, zbog mogućnosti pobačaja. Zbog uticaja na hormonski status konopljiku ne treba da koriste osobe sa estrogen zavisnim tumorima.Koja neželjena dejstva mogu da se jave pri primeni konopljike?
Konopljika se obično dobro podnosi, ali su zabeležena neželjena dejstva: depresija, glavobolja, mučnina, gastrointestinalne smetnje, dijareja, osip, nesanica, dobijanje na težini.Sa kojim lekovima istovremeno ne treba primenjivati konopljiku?
Vitex ne treba koristiti istovremeno sa kontraceptivima. Osobe koje koriste oralne kontraceptive, terapiju nadoknade ženskih polnih hormona ili su trudne treba pre upotrebe konopljike da se konsultuju sa lekarom. Kod upotrebe antiparkinsonika, antipsihotika koji povećavaju dejstvo dopamina i agonista dopamina, konopljika može dodatno povećati dopaminsku aktivnost, pa ove kombinacije treba izbegavati.