Za šta se upotrebljava silimarin?

Sikavica, šareni čkalj (Sylibum marianum) je biljka koja sadrži silimarin (mešavina silibina, silikristina, silidiaza). Utiče na ublažavanje simptoma poremećaja funkcije jetre uzrokovanih alkoholizmom, infektivnim zapaljenjima jetre (hepatitis). Silimarin se primenjuje kod oštećenja jetre koja nastaju pod uticajem lekova (paracetamol, antikancerogeni lekovi, neki antipsihotici).

Silimarin se može koristiti i kod oboljenja žučne kese i žučnih puteva, trovanja jetre različitog porekla, masne degeneracije jetre, upala jetre virusnog porekla i drugih oštećenja iste. Koristi se i kod dijabetesa tip 2, kod problema sa varenjem, zastoja u lučenju žuči. Silimarin se koristi kao pomoćna terapija u slučaju hemoterapije, jer sprečava oštećenja jetre i bubrega. Za tegobe digestivnog trakta silimarin se kombinuje sa nanom, kamilicom, slatkim korenom, slačicom, angelikom. Koristi se i kod trovanja gljivom Amanita phalloides i nekim hemikalijama.

Kako deluje silimarin?

Prema nekim istraživanjima kod oboljenja jetre prouzrokovanih alkoholom silimarin dovodi do značajnih poboljšanja u funkciji jetre. Kod blažih oblika bolesti zapaža se najznačajnije poboljšanje, dok kod uznapredovalih oblika ciroze beleži i slabiji efekat u regenarciji funkcija jetre, dok kod poslednjih stadijuma ciroze (permanentne, ireverzibilne promene) silimarin ima vrlo malo ili nikakvo dejstvo.

On povećava nivo glutationa, supstance koja detoksifikuje jetru i sprečava oštećenja pod dejstvom hemikalija, lekova, hormona. Utiče na stabilisanje membrane ćelija jetre, time sprečava ulazak toksina i stimuliše obnavljanje oštećenih ćelija. Silimarin sprečava oštećenja jetre pod dejstvom slobodnih radikala.

 

Šta kažu naučna istraživanja?

Prema istraživanjima silimarin stabiliše membranu ćelija jetre i sprečava ulazak toksina u same ćelije. Takođe, stimuliše sintezu proteina i tako doprinosi obnavljanju oštećenih ćelija i stvaranju novih ćelija jetre. Nemačka komisija E je odobrila upotrebu silimarina kod oboljenja jetre i žučne kese, a i kod problema digesivnog trakta, kao što su žgaravica i nadutost.

Kako se uzima silimarin?

Silimarin se koristi u vidu kapsula, tinktura (obično biljne mešavine za regulaciju varenja). Primenjuju se mešavine od 100-400mg standardizovanog ekstrakta silimarina dnevno, u zavisnosti od stepena oštećenja jetre, podeljeno u nekoliko doza. U toku primene silimarina ne smeju se koristiti alkoholna pića. Silimarin se može koristiti duži vremenski period, istraživanja su vršena do 24 meseca upotrebe, pa i duže.

U kojim slučajevima se ne sme koristiti silimarin?

Ukoliko postoji alergija na neku od biljaka iz familije glavočika (neven, maslačak, ehinacea), takođe postoji i povećan rizik za razvoj alergije na silimarin. Prema nekim izvorima, ne treba da ga koriste žene obolele od estrogen zavisnih tumora dojke, jajnika.

Koja neželjena dejstva mogu da se jave pri primeni silimarina?

Neželjena dejstva koja se mogu javiti kod primene silimarina uključuju: osećaj nadutosti, blag laksativni efekat, dijareju, mučninu.

Sa kojim lekovima istovremeno ne treba primenjivati silimarin?

Teoretski, silimarin može uticati na promenu koncentracije svih lekova, jer direktno utiče na jetrene ćelije, koje su zadužene za metabolisanje lekova.