Za šta se upotrebljava vitamin B3?
Vitamin B3, kao i drugi vitamini B grupe, neophodan je za metabolisanje šećera, masti i proteina, te za stvaranje energije i ćelijsko disanje. Vitamin B3 utiče na psihičko zdravlje, detoksikuje organizam od raznih štetnih hemikalija. Takođe, pomaže radu digestivnog trakta, zdravlju kože, nervnih ćelija, krvnih sudova.
Vitamin B3 se još naziva i niacin ili nikotinska kiselina, a postoje i 2 druga oblika nikotinamid i inozitol hexaniacinat, koji imaju drugačije efekte od niacina.
[ecwid_product id=“73359368″ display=“picture title price“ show_border=0 show_price_on_button=0 version=2]
Povišen holesterol
Niacin (ali ne i nikotinamid) je prilično uspešno korišćen za smanjenje štetnog LDL holesterola i triglicerida, kao i za povećanje HDL – dobrog holesterola. Međutim, zbog pojave neželjenih dejstava (pri primeni visokih doza), koja mogu biti opasna, pa dovesti čak i do oštećenja jetre, njegova upotreba je zanemarena.
Ateroskleroza
Pošto niacin smanjuje nivo LDL-a i triglicerida u krvi, sprečava razvoj ateroskleroze (nakupljanje masti na zidove krvnih sudova i time sužavanje krvnih sudova), nekada se primenjuje uz ostalu terapiju. Međutim, pošto niacin povećava i nivo homocisteina u krvi, koji je povezan sa povećanim faktorom rizika za razvoj srčanih oboljenja, njegova upotreba u visokim dozama ipak nije preporučljiva.
Dijabetes
Efekat niacina kod dijabetičara tip 2 je složen. Naime, iako dovodi do smanjenja štetnog holesterola, takođe ima efekat na povećanje nivoa šećera u krvi (hiperglikemija), pa može biti opasan za dijabetičare. Stoga se upotreba niacina u visokim dozama kod dijabetičara ne preporučuje, a sprovodi se samo uz lekarsku kontrolu glikemije.
Niacin omogućava stvaranje polnih hormona i kortizola u telu. Takođe dovodi do smanjenja krvnog pritiska, poboljšava cirkulaciju i smanjuje nivo lošeg holesterola u krvi.
U kojim namirnicama se nalazi vitamin B3?
Najbolji izvori vitamina B3 u hrani su: pivski kvasac, jetra, bubrezi, riba, losos, tuna, seme suncokreta, kikiriki, grašak, zeleno povrće, koštunjavi plodovi. Vitamin B3 se u organizmu stvara iz triptofana, aminokiseline koja je zastupljena u namirnicama životinjskog porekla (meso, mleko, jaja). U istoriji su poznati slučajevi da je stanovništvo koje je pretežno koristilo kukuruz u svojoj ishrani patilo od nedostatka vitamina B3. Ovo je prevaziđeno uvođenjem pšenice u ishranu, jer pšenica sadrži aminokiselinu triptofan.
Koje su preporučene dnevne doze?
Preporučeni dnevni unos je:
- Odojčad
od rođenja do 6 meseci: 2mg
od 7-12 meseci: 4mg - Deca 1-3 godine: 6mg
Deca 4-8 godina: 8mg
Deca 9-13 godina: 12mg
Deca 14-18 godina: 14-16mg - Odrasli
Muškarci 19 godina i stariji: 16mg
Žene 19 godina i starije: 14mg
Trudnice: 18mg
Dojilje: 17mg
Niacin se u svrhe lečenja, npr. kod povećanog holesterola, primenjuje u visokim „farmakološkim“ dozama. Njih prepisuje lekar, pri čemu, postepeno povećavajući dozu, prati pacijenta.
Vitamin B3 se uglavnom koristi u sklopu kompleksa B vitamina.
Kada može doći do nedostatka vitamina B3?
Raznovrsnom ishranom obično se zadovoljavaju potrebe organizma za ovim vitaminom. U savremenom svetu nedostatak vitamina B3 javlja se uglavnom kao posledica alkoholizma ili upotrebe nekih lekova.
Simptomi blagog deficita su: poremećaji varenja, umor, povraćanje, depresija. U težim oblicima deficita nastaje pelagra, kožno oboljenja koje se karakteriše dermatitisom, zaboravnošću i dijarejom. U težim oblicima dolazi do anemije, grčeva mišića, depresije, gubitka apetita. Tretira se uravnoteženom ishranom i dodacima niacina. Nedostatak niacina manifestuje se i pečenjem u ustima i otečenim, crvenim jezikom.
Veoma visoke doze popravljaju stanje kod deficitarnih osoba. Ipak, velike količine niacina mogu biti toksične, pa ih treba koristiti samo pod lekarskim nadzorom i uz praćenje funkcija jetre.
Kome su potrebne povećane količine vitamina B3?
Povećane količine vitamina B3 su potrebne: trudnicama, dojiljama, u stanjima povećane fizičke i psihičke aktivnosti, kod alkoholičara, kod upotrebe nekih lekova.
[ecwid_product id=“73549845″ display=“picture title price“ show_border=0 show_price_on_button=0 version=2]
Da li se može uneti previše vitamina B3?
Raznovrsnom ishranom ne može se lako preterati sa unosom vitamina B3. U slučaju upotrebe suplemenata u visokim dozama može doći do pojave toksičnih efekata posebno na jetri. Niacin u visokim dozama dovodi do širenja krvnih sudova, te dolazi do nakupljanja krvi i pojave crvenila, svraba i vrućine. U velikim količinama može pospešiti razvoj čira na želucu.
Koja neželjena dejstva mogu da se jave pri upotrebi vitamina B3?
Visoke doze vitamina B3 (50mg i više) mogu izazvati neželjena dejstva. Ona koja se mogu javiti pri upotrebi niacina su: crvenilo kože i osećaj toplote, stomačni poremećaji, glavobolja, vrtoglavica, zamućen vid i najštetnije povećan rizik za oštećenje jetre. Najčešće neželjeno dejstvo je osećaj pečenja, svraba, vrućine u licu i vratu, crvenilo i toplota po koži, zato što niacin dovodi do širenja krvnih sudova.
U velikim dozama niacin može takođe dovesti do oštećenja jetre i pojave čira na želucu, zato je u tom slučaju potrebno povremeno proveravati funkcije jetre. Ljudi koji su imali oboljenja žuči ili giht ne treba da koriste niacin.
Uzimanje bilo kog pojedinačnog vitamina iz B grupe tokom dugog perioda vremena, dovodi do neravnoteže u količini drugih B vitamina u organizmu. Iz tog razloga, potrebno je uzimati kompleks B vitamina sa bilo kojim pojedinačnim vitaminom B grupe.
Sa kojim lekovima istovremeno ne treba uzimati vitamin B3?
Niacin može izazvati interakcije sa sledećim lekovima:
Tetraciklini (Dovicin, Doksiciklin, Amracin) – kao i drugi B vitamini i niacin, smanjuje apsorpciju tetraciklina, pa ih treba uzimati u različito vreme.
Antikoagulansi – niacin može pojačati efekte ovih lekova, te povećati šanse za krvarenja.
Alfa-blokatori – niacin može pojačati dejstvo alfa-blokatora i tako previše sniziti pritisak.
Izoniazid – lek koji se koristi u terapiji tuberkuloze, može dovesti do deficita niacina u organizmu.
Kod dijabetičara niacin može dodatno povećati nivo šećera u krvi, pa je u nekim slučajevima potrebno povećati doze lekova.
Istovremeno uzimanje niacina sa statinima povećava šanse za oštećenje jetre i miopatije.
U poslednje vreme vitamin B3 se koristi i u terapiji odvikavanja od narkotika (LSD i slični), a u nekim slučajevima ovaj vitamin se koristi za čišćenje organizma, čak i od heroina.
[ecwid widgets=“productbrowser search minicart“ categories_per_row=“3″ grid=“10,3″ list=“60″ table=“60″ default_category_id=“21126775″ category_view=“grid“ search_view=“list“ minicart_layout=“MiniAttachToProductBrowser“]